Poznaj osoby, które kierują i tworzą Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Fundacji na rzecz Praw Ucznia
Prezes i Fundator Fundacji na rzecz Praw Ucznia, Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Mikołaj Wolanin — założyciel i redaktor prowadzący czasopisma „Kongresy”. Urodzony w 2002 roku. Marszałek XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Składane przez niego wnioski, petycje i projekty aktów prawnych oraz wygłaszane wypowiedzi opisywane są na stronie mwolanin.pl. Były redaktor naczelny gazety „Rycerstwo” oraz portalu „Młodzi w Polityce”. Korektor miesięcznika „Adeste”. Członek grupy organizacyjnej (od samego powstania) Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor publikacji naukowych. W momencie przygotowywania pierwszych pism w sprawie ustanowienia Fundacji miał 16 lat.
Fot. Eliza Hajdenrajch
Zastępczyni Pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Oliwia Wyrzykowska — studentka Uniwersytetu Warszawskiego, wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Płocka oraz sekretarz Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W 2019 roku wraz z przyjaciółmi założyła Gazetę Kongresy — pierwsze w Polsce czasopismo skupiające się na polityce młodzieżowej. W trakcie liceum zorganizowała kilkanaście projektów społecznych, była liderką projektu Dzieci i ryby głosu nie mają, który zdobył nagrodę Srebrnego Wilka za najlepszy projekt w województwie mazowieckim. Mentorka i ambasadorka Fundacji Zwolnieni z Teorii, a także członkini Klubu Demokratycznego. W Fundacji zajmuje się koordynacją wolontariuszy i wszystkim innym, co wpadnie jej w ręce. W wolnym czasie lubi obejrzeć dobry serial czy po prostu spotkać się z przyjaciółmi przy akompaniamencie dobrych, polskich klasyków.
Katarzyna Janeczko — miłośniczka aktywnych form spędzania wolnego czasu. Zakręcona na punkcie rozbudowanych gier planszowych, grafiki komputerowej i zwierząt domowych (w szczególności kotów). Obecna studentka Elektronicznego Przetwarzania Informacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współtwórca projektu „Dzieci i ryby głosu nie mają”, który miał na celu naświetlenie problemu zabierania głosu najmłodszym. Obecnie aktywny promotor olimpiady Zwolnieni z Teorii jako jej laureatka i zdobywczyni nagrody Srebrny Wilk. 4-letnia działaczka programu „Profilaktyka a Ty” promującego życie bez uzależnień, czynna wegetarianka wspierająca Otwarte Klatki i fundację Viva! Były organizator wydarzeń kulturalnych i koncertów na deskach Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku.
Aleksandra Matlakowska — studentka prawa urodzona w 2001 roku. Swoją ścieżkę edukacji zaczęła rok wcześniej, jako 6-latka. Prywatnie pasjonatka jazdy konnej, filozofii i grafiki komputerowej.
Julia Sidyk — uczy się w klasie maturalnej programu matury międzynarodowej, jest sekretarzem największego młodzieżowego klubu charytatywnego w Polsce — Leo Club Katowice, gdzie uczestniczyła w organizacji wielu akcji, w tym międzynarodowych. Jest także mentorką Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Pasjonuje się prawem i językami obcymi, odnosząc sukcesy w obu tych dziedzinach. Od 10 lat jest tancerką Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa”. Planuje studiować prawo za granicą.
Mateusz Gieraga — wpisany na listę Forbes 25 under 25, urodzony w 2001 roku w Szczecinie, założyciel projektu Pogoń Plastik, wraz z którym zdobył Złotego Wilka za najlepsze wydarzenie publiczne w Polsce 2019. Od 2019 r. radny Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, koordynator grupy lokalnej Amnesty International Szczecin, mentor fundacji Zwolnieni z Teorii. W 2019 roku był współinicjatorem, zakończonego sukcesem, ogłoszenia w Szczecinie stanu kryzysu klimatycznego. Radny Młodzieżowej Rady Klimatycznej.
Mateusz Lewandowski — członek zespołu do spraw mediów Fundacji. Założyciel i prezes zarządu zbiórki charytatywnej Helpium Medicum realizowanej w ramach Zwolnionych z Teorii. Pod swoją opieką posiada województwa: kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i lubuskie. Wielbiciel regulaminów oraz statutów szkolnych. Hobbysta fotografii i nowoczesnej technologii. W przyszłości planuje założyć swój własny podcast naukowy.